klikni na obrázok pre zväčšenie
Masív Nových skál je tvorený druhohornými vápencami, tvarovanými do platní (ľavá časť) až jemných previsov (pravý časť). Vzhľadom k otvorenosti skál sú tieto viac menej pravidelne zvetralé, tvoriace množstvo menších špáriek až špár. Na vzhľade skál sa podpísala aj prítomnosť železničnej trate vo svahu nad masívom (rozrušovanie skál spôsobené otrasmi), takže masív je hlavne v hornej časti miestami lámavý.
Nové skaly
klikni na obrázok pre zväčšenie
© Jakub Šuhajda
Vďaka polohe prímestskej polohe skál boli (a sú) skaly v okolí Jakuba často navštevovanou a obľúbenou lokalitou. Prvé cesty na Nových skalách vznikali roku 1975 (P. Mačák, M. Topinka, M. Kopas), väčšinou sa však jednalo o "hákovačky", ktoré sa voľných prelezov dočkali až v 90. rokoch (P. Lovič, J. Brozman, S. Šimkovič, J. Lovás).
Skoro všetky cesty sú odistené lepenými borhákmi a zakončené buď "prasiatkom", alebo zľaňovacou reťazou a 8-10 expresiek je bohate dostačujúce množstvo. Výška masívu je do 15 m, takže 35m lano tu úplne stačí.
Prvou zmienkou o lezení na Nových skalách boli Dieškove Cvičné skaly na Slovensku. Neskôr boli samozrejme zaradené aj do Pauerových Slovenských skál II. Napriek tomu, že odvtedy pribudla len jedna nová cesta (alebo skôr variant - Hrana, 8), údaje v Pauerovom sprievodcovi neboli kompletné. Dovolil som si preto vytvoriť "sprievodcu" nového, formou fotografií.
pravá časť
klikni na obrázok pre zväčšenie
© Michal Makuša
ľavá časť
klikni na obrázok pre zväčšenie
© Michal Makuša
Informácie o výnimkách a prípadných zákazoch lezeckej činnosti nájdete na stránkach JAMESu (lokalita č. 7 Kremnické vrchy).
Na záver odporúčam navštíviť miestnu "reštauráciu", kde si môžte uloviť a pochutnať na chovaných pstruhoch (viď mapa). V prípade záujmu o ubytovanie je niekoľko možností v Banskej Bystrici.
Jakubské Nové skaly sú príjemnou jedno- až dvojdňovou destináciou. Želám veľa lezeckých úspechov.